Muzyka Zaklęta w Drewnie
11 czerwca rozpocznie się 11. edycja Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie. Inauguracja będzie miała miejsce w amfiteatrze w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. O godzinie 17.00 wystąpi Sokół Orkestar, a oprawę taneczną zapewni Zespół Tańców i Pieśni Bałkańskich IGLIKA! Przez kolejne niedziele, aż do 27 sierpnia przemierzymy Małopolskę wzdłuż i wszerz, by poznać unikatowe drewniane obiekty regionu.
2017-06-07, 08:53

Oprócz skansenu w Wygiełzowie odwiedzimy także gotyckie kościoły i łemkowskie cerkwie. Będziemy wsłuchiwać się w muzykę różnych epok, zaprezentowane zostaną różne gatunki i sposoby wykonania. Przejdziemy od bałkańskich energetycznych rytmów, poprzez poezję śpiewaną, brzmienia etniczne, muzykę klasyczną oraz chóralną. Znów pomieszają się różne języki: polski, łemkowski, ukraiński, angielski. Dzięki współpracy z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina posłuchamy zespołu wokalnego związanego z Festiwalem Kolory Polski! W tym roku po raz pierwszy będzie miało miejsce wydarzenie dedykowane dzieciom! Baśniowa Kapela zaprezentuje spektakl muzyczny specjalnie dla najmłodszych. Jeden z koncertów będzie miał charakter edukacyjny. Wybitni muzycy młodego pokolenia opowiedzą o instrumentach takich jak fortepian i wiolonczela. A wszystko to w niezwykłej scenerii Szlaku Architektury Drewnianej.

Czy da się połączyć szaloną zabawę z wirtuozerią? SOKÓŁ ORKESTAR jest żywym przykładem na to, że tak! Grają razem od 2011 roku, podbijając serca publiczności zarówno w kraju jak i zagranicą. Udało im się to, co nie udało się jak dotąd żadnemu zespołowi z Polski grającemu muzykę bałkańską – stanęli na podium legendarnego festiwalu w Guczy (Serbia), zajmując w 2014 roku II miejsce w kategorii międzynarodowej! Nagrywali wspólnie z Renatą Przemyk, Aloszą Awdiejewem czy Mają Sikorowską.
Z niezwykłą łatwością łączą powagę z satyrą, tradycję z nowoczesnością oraz dobrą zabawę z wysokim poziomem wykonawczym. Liderem zespołu jest Przemek Sokół – trębacz, kompozytor, współpracujący również z Maciejem Maleńczukiem (Jazz For Idiots) oraz Justyną Steczkowską (Orkiestra Cygańska, Skład Akustyczny).
Najnowsza płyta zespołu zatytułowana WARIACKA MIŁOŚĆ to muzyczna podróż po różnych przypadkach miłosnych, które choć nie szukają poklasku i nie unoszą się pychą, czasem bywają wariackie, a już na pewno zapadają słuchaczom głęboko w pamięć. Zwłaszcza jeśli uderzają z piorunującą siłą instrumentów dętych blaszanych oraz miażdżącej sekcji rytmicznej.

Zespół Tańców i Pieśni Bałkańskich IGLIKA (po bułgarsku pierwiosnek) powstał w 2001 roku przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Katarzyna Witek, absolwentka filologii bułgarskiej UJ.
W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni z różnych regionów krajów bałkańskich: przede wszystkim z Bułgarii, Serbii, oraz Macedonii, Grecji i innych.
Zespół IGLIKA ma na swoim koncie blisko 100 koncertów. Współpracował z wieloma Domami Kultury w całej Polsce, swoimi występami uświetnia oficjalne imprezy kulturalne, organizowane m.in. przez Ambasadę Republiki Bułgarii w Warszawie, Bułgarski Instytut Kultury, Towarzystwo Oświatowo-Kulturalne im. św. Cyryla i Metodego w Krakowie. IGLIKA organizuje warsztaty taneczne, spotkania z folklorem bałkańskim, potańcówki folkowe oraz koncerty promujące kulturę bułgarską w Polsce. Chętnie uczestniczy i przyłącza się do najróżniejszych inicjatyw kulturalnych.

KONTAKT / AUTOR
Adam Bortnowski
redaktor naczelny
Medialord sp. z o.o./Veturo.pl
602236509
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.