Oprócz skansenu w Wygiełzowie odwiedzimy także gotyckie kościoły i łemkowskie cerkwie. Będziemy wsłuchiwać się w muzykę różnych epok, zaprezentowane zostaną różne gatunki i sposoby wykonania. Przejdziemy od bałkańskich energetycznych rytmów, poprzez poezję śpiewaną, brzmienia etniczne, muzykę klasyczną oraz chóralną. Znów pomieszają się różne języki: polski, łemkowski, ukraiński, angielski. Dzięki współpracy z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina posłuchamy zespołu wokalnego związanego z Festiwalem Kolory Polski! W tym roku po raz pierwszy będzie miało miejsce wydarzenie dedykowane dzieciom! Baśniowa Kapela zaprezentuje spektakl muzyczny specjalnie dla najmłodszych. Jeden z koncertów będzie miał charakter edukacyjny. Wybitni muzycy młodego pokolenia opowiedzą o instrumentach takich jak fortepian i wiolonczela. A wszystko to w niezwykłej scenerii Szlaku Architektury Drewnianej.
Czy da się połączyć szaloną zabawę z wirtuozerią? SOKÓŁ ORKESTAR jest żywym przykładem na to, że tak! Grają razem od 2011 roku, podbijając serca publiczności zarówno w kraju jak i zagranicą. Udało im się to, co nie udało się jak dotąd żadnemu zespołowi z Polski grającemu muzykę bałkańską – stanęli na podium legendarnego festiwalu w Guczy (Serbia), zajmując w 2014 roku II miejsce w kategorii międzynarodowej! Nagrywali wspólnie z Renatą Przemyk, Aloszą Awdiejewem czy Mają Sikorowską.
Z niezwykłą łatwością łączą powagę z satyrą, tradycję z nowoczesnością oraz dobrą zabawę z wysokim poziomem wykonawczym. Liderem zespołu jest Przemek Sokół – trębacz, kompozytor, współpracujący również z Maciejem Maleńczukiem (Jazz For Idiots) oraz Justyną Steczkowską (Orkiestra Cygańska, Skład Akustyczny).
Najnowsza płyta zespołu zatytułowana WARIACKA MIŁOŚĆ to muzyczna podróż po różnych przypadkach miłosnych, które choć nie szukają poklasku i nie unoszą się pychą, czasem bywają wariackie, a już na pewno zapadają słuchaczom głęboko w pamięć. Zwłaszcza jeśli uderzają z piorunującą siłą instrumentów dętych blaszanych oraz miażdżącej sekcji rytmicznej.
Zespół Tańców i Pieśni Bałkańskich IGLIKA (po bułgarsku pierwiosnek) powstał w 2001 roku przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Katarzyna Witek, absolwentka filologii bułgarskiej UJ.
W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni z różnych regionów krajów bałkańskich: przede wszystkim z Bułgarii, Serbii, oraz Macedonii, Grecji i innych.
Zespół IGLIKA ma na swoim koncie blisko 100 koncertów. Współpracował z wieloma Domami Kultury w całej Polsce, swoimi występami uświetnia oficjalne imprezy kulturalne, organizowane m.in. przez Ambasadę Republiki Bułgarii w Warszawie, Bułgarski Instytut Kultury, Towarzystwo Oświatowo-Kulturalne im. św. Cyryla i Metodego w Krakowie. IGLIKA organizuje warsztaty taneczne, spotkania z folklorem bałkańskim, potańcówki folkowe oraz koncerty promujące kulturę bułgarską w Polsce. Chętnie uczestniczy i przyłącza się do najróżniejszych inicjatyw kulturalnych.