Pies w Parku Narodowym
Które parki i rezerwaty w Polsce wpuszczają psy i na jakich warunkach? Warto sprawdzić zanim zabierzemy czworonoga na daleką wyprawę. Jeśli nie chcemy narazić się na przykre konsekwencje jak też leży nam na sercu los dzikich zwierząt i przyrody, warto sprawdzić przepisy dotyczące wprowadzania psów w obszar przyrody chronionej.
2015-12-29, 16:28

Jedną z największych przyjemności dla właścicieli psów jest spacer z czworonożnym przyjacielem. Najlepiej, kiedy połączony jest z ciekawą wyprawą. Wycieczka z psem po Parkach Narodowych i rezerwatach może jednak skończyć się mandatem. O czym muszą wiedzieć właściciele i jakich zasad przestrzegać?

Przepisy reguluje Ustawa o Ochronie Środowiska, w której istnieje zapis o zakazie wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną. Dyrekcja Parku Narodowego ma jednakże prawo zniesienia tego nakazu poprzez zapis w planie ochrony. Do tej pory większość z nich skorzystało z tej możliwości. Całkowity zakaz wprowadzania psów na teren ochronny wyznaczony został jedynie w ośmiu parkach, częściowy w sześciu. Za złamanie zakazu wprowadzania psów na tereny objęte ochroną grozi właścicielowi zwierzaka mandatem w wysokości do 500 zł. Na wycieczkę z psem nie wybierajmy się więc raczej do Parków Narodowych: Babiogórskiego, Bieszczadzkiego, Bory Tucholskie, Drawieńskiego, Gorczańskiego, Pienińskiego, Poleskiego oraz Wolińskiego. Jeśli chodzi o rezerwaty, należy przed wycieczką sprawdzić regulamin. W każdym polskim rezerwacie obowiązują inne zasady, bo tez każdy rezerwat jest inny.

Częściowy zakaz wprowadzania psów obowiązuje w Białowieskim Parku Narodowym, w którym psy mogą przebywać na terenie Parku Pałacowego i Obrębu Ochronnego Hwoźna. Chodzi tam głównie o bezpieczeństwo będących pod ochroną żubrów (ochrona dzikich zwierząt to główny powód zamykania parków i rezerwatów przed domowymi czworonogami). W Biebrzańskim Parku Narodowym z psem możemy pokonać wszystkie trasy piesze oprócz Czerwonego Bagna i szlaku Sośni. W Roztoczańskim Parku Narodowym zakaz całkowity obowiązuje jedynie na Bukowej Górze. Dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego zdecydowała się na wprowadzenie zakazu przebywania psów na plażach oraz drogach do nich prowadzących. W Parku Narodowym "Ujście Warty" zakaz obowiązuje  jedynie na obszarze Ochrony Słońsk i Chyrzyno. Właściciele psów nie mogą pozwolić sobie na długie wycieczki po Tatrzańskim Parku Narodowym, gdyż takie spacery dozwolone są jedynie Drogą pod Reglami oraz Doliną Chochołowską w kierunku schroniska.

W pozostałych parkach w Polsce właściciele psów mogą bez konsekwencji finansowych i prawnych wędrować po szlaku ze swoimi pupilami. Muszą jednakże pamiętać o zasadach, panujących na tym specjalnym obszarze. Ochronie podlega tam przyroda oraz zwierzęta dlatego nic nie powinno zagrażać ich życiu oraz burzyć naturalnego spokoju. W regulaminie parku znajdziemy m.in. zapis o obowiązku prowadzenia psów na smyczy. Dodatkowo, zwierzęta agresywne powinny mieć zakładane kagańce.
źródło: veturo.pl

KONTAKT / AUTOR
Adam Bortnowski
redaktor naczelny
Medialord sp. z o.o./Veturo.pl
602236509
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.