Czołgi i haubice wjadą do Wrocławia!
Do 4 czerwca do Wrocławia przyjedzie z różnych stron Polski ciężki sprzęt pancerny, haubice i transportery. Pojawią się też strzelcy z GRH Gloria Victis i GRH Arma uzbrojeni w broń czarnoprochową oraz ponad stu innych rekonstruktorów. REKON 2016, czyli V Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznej i Pojazdów Militarnych po raz kolejny zapowiada się na imprezę pełną atrakcji.
2016-05-25, 11:12

Jedną z atrakcji tegorocznego REKONU będzie angielski czołg z czasów II Wojny Światowej – Stewart. Do Wrocławia przyjedzie na lawecie z Bydgoszczy, z tamtejszego Muzeum Wojsk Lądowych. Zaparkuje na terenie Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ul. Obornickiej 108 tuż obok armato-haubicy samobieżnej DANA oraz transporterów BTR i BRDM oraz ciężkiego sprzętu inżynieryjnego.

Jak przystało na tego typu imprezy – nie obejdzie się bez wystrzałów i wybuchów. Strzelcy z Glorii Victis i Army przedstawią procedury strzelania z broni czarnoprochowej, a nawet z działa. Widzowie będą mogli postrzelać na strzelnicy ASG oraz na urządzeniu do nauki celowania CYKLOP. Na odwiedzających będą czekały stoiska handlowe z militariami. Nie obejdzie się także bez żołnierskiej grochówki.

- Zapraszam wszystkich miłośników wojskowości – tej współczesnej jak i dawnej, do odwiedzenia tegorocznego REKONU – mówi organizator Cezary Szarugiewicz z Fundacji Promocji Historii i Techniki Militarnej „Militarni Wrocław”. - W tym roku postanowiliśmy zorganizować imprezę na terenie Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, co będzie stanowiło dodatkową atrakcję, nie tylko ze względu na ciekawą ekspozycję (jedyne tego typu Muzeum w Polsce) ale także na fakt, że Muzeum po raz pierwszy będzie można zwiedzać bez ograniczeń.

V Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznej i Pojazdów Militarnych to już kolejna edycja wystawy mającej na celu przedstawienie publiczności historii wojskowości od czasów średniowiecznych do współczesnych. W ramach wystawy zaprezentują swoje zbiory pasjonaci historii i historii wojskowości, muzea, a także służby mundurowe i ratownicze. Wstęp dla zwiedzających i wystawców będzie bezpłatny.

- Wśród wielu ofert kulturalnych proponowanych we Wrocławiu, oprócz wcześniejszych edycji REKONU, jak do tej pory nie realizowano zadania, które w swoim zakresie obejmowałoby kompleksowe przedstawienie historii wojskowości, w którym swój udział równocześnie miałyby służby mundurowe, ratownicze, rekonstruktorzy, pasjonaci historii wojskowości i muzea – dodaje Cezary Szarugiewicz.
 

Program imprezy
Sobota 4.06.2016r.
10.00 – otwarcie imprezy dla odwiedzających
13.00 – pokaz sztuk walki
14.00 – pokaz Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu
16.00 – koncert zespołu „CRAN”
17.15 – pokaz strzelania z broni czarnoprochowej – okres Powstania Styczniowego
19.00 – zamknięcie terenu dla odwiedzających
11.00 – 18.00 - zwiedzanie stałej, halowej ekspozycji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych;  wejście grup co 30 minut
11.00-18.00 – zwiedzanie wystawy „Mundur Żołnierza Polskiego 1943-2010”; wejście grup co 30 minut
11.00-18.00 – zwiedzanie wystawy "Historia Krzyża Harcerskiego"
10.00-18.00 – dioramy Grup Rekonstrukcyjnych, militarny sprzęt kolekcjonerski, militarna giełda kolekcjonerska, wystawa i pokazy współczesnego sprzętu wojskowego, Komend Miejskiej i Wojewódzkiej Policji, Straży Miejskiej, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Komendy Miejskiej Straży Pożarnej, zewnętrznej ekspozycji sprzętu inżynieryjnego z kolekcji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Niedziela 5.06.2016r.
10.00 – otwarcie imprezy dla odwiedzających
12.00 – pokaz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu
14.00 – pokaz strzelania z broni czarnoprochowej – okres Powstania Styczniowego
18.00 – zamknięcie terenu dla odwiedzających
11.00 – 17.00 - zwiedzanie stałej, halowej ekspozycji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych; wejście grup co 30 minut
11.00-17.00 – zwiedzanie wystawy „Mundur Żołnierza Polskiego 1943-2010”; wejście grup co 30 minut
11.00-17.00 – zwiedzanie wystawy "Historia Krzyża Harcerskiego"
10.00-16.00 – dioramy Grup Rekonstrukcyjnych, militarny sprzęt kolekcjonerski, militarna giełda kolekcjonerska, wystawa i pokazy współczesnego sprzętu wojskowego, Komend Miejskiej i Wojewódzkiej Policji, Straży Miejskiej, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Komendy Miejskiej Straży Pożarnej, zewnętrznej ekspozycji sprzętu inżynieryjnego z kolekcji Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.
Poza rekonstruktorami i kolekcjonerami sprzętu będą prezentowali się: Komendy Miejska i Wojewódzka Policji, Straż Miejska Wrocławia, Główny Inspektorat Transportu Drogowego O. we Wrocławiu, Komenda Miejska Straży Pożarnej, Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych wraz z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz jednostki wojskowe: Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych, 4 Regionalna Baza Logistyczna, 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej, 23 Śląski Pułk Artylerii, 3 Brygada Radiotechniczna.

Wejście: przez bramę Muzeum od ul. Obornickiej.
Dojazd: autobusem lub indywidualnie. Do dyspozycji odwiedzających dwa parkingi: bezpłatny naprzeciw bramy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych ,  ul. Obornicka; płatny 3-5 zł za dzień naprzeciw bramy wjazdowej na REKON.

V Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznej i Pojazdów Militarnych
Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu przy ul. Obornickiej 108
4-5 czerwca (sobota – niedziela)
Wstęp wolny
Organizator: Fundacja Promocji Historii i Techniki Militarnej „Militarni Wrocław”

Kontakt mailowy: czarek@militarniwroclaw.pl
Szczegóły na: www.militarniwroclaw.pl

KONTAKT / AUTOR
Adam Bortnowski
redaktor naczelny
Medialord sp. z o.o./Veturo.pl
602236509
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy