Spotkanie ze znanym filmowcem i himalaistą - Dariuszem Załuskim
Zapraszamy w czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godz. 19.30 do Domu Kultury w Rybniku-Chwałkowicach na spotkanie ze znanym filmowcem i himalaistą - Dariuszem Załuskim. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja filmu "Two on K2".
2016-04-07, 18:13

Dariusz Załuski - autor wielu znanych filmów górskich, nagradzanych zarówno w Polsce jak i na świecie. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 r. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych polkich wypraw w najwyższe góry świata. Zdobył 5 ośmiotysięczników: Gasherbrum II (dwukrotnie), Cho Oyu, Lhotse, Mt. Everest (dwukrotnie) oraz K2. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów górskich, z udziałem naszych czołowych alpinistów: Anny Czerwińskiej, Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika czy Piotra Morawskiego, a także Simone Moro oraz Gerlinde Kaltenbrunner. Kilka z tych filmów otrzymało prestiżowe nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach filmów górskich. Film o Annie Czerwińskiej "Przypadki pani Ani" (2001) zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento, Sliven oraz został zakwalifikowany do Banff World Tour (2002), a film "Obrazki z wyprawy"(2002) otrzymał nagrodę na festiwalu w Sliven. W 2009 r. film „Annapurna na lekko” został uznany jako Najlepszy Film Górski w kanadyjskim Vancouver. Zdobywał także nagrody w Bratysławie, Ostrawie, w Lądku Zdroju a także zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie w 2008 r. Film “Two on K2” zdobył Grand Prix na festiwalach w Moskwie i Lądku Zdroju a film “No ski no fun” został uznany za najlepszy polski film na KFG w Krakowie w 2015 r. Zdjęcia górskie Załuskiego były wielokrotnie wykorzystywane w innych produkcjach filmowych, takich jak „Polskie Himalaje” (prod. Agora), Himalaiści (prod. TVN-Discovery Historia) czy “Jurek” w reżyserii Paweła Wysoczańskiego. Kilka jego filmów było wyświetlanych w kanale „Planete”.

Film "Two on K2".
Co tu dużo mówić, to była wyprawa mojego życia - mówi Dariusz Załuski o wyprawie na K2 na filarze północnym, gdzie podczas wspinaczki jednocześnie filmował. Bohaterami filmu są Ralf Dujmovits i Gerlinde Kaltenbrunner, którzy wraz z czterema innymi wspinaczami walczą o zdobycie szczytu K2. Troje uczetników wyprawy osiągnęło już 13 z 14 ośmiotysięczników, szczyt K2 jest dla nich tym ostatnim do zdobycia. Ale dla Gerlinde i Ralfa ta wyprawa to nie tylko wspinaczka. Są zakochaną w sobie parą, dzięki uczuciu otwierają się na nowy wymiar sportowego wyczynu - miłość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Góry wydają się tu pretekstem dla opowieści o czymś zupełnie innym. - Starałem się nie tyle zrobić prostą relację z wyprawy, ale pokazać, jak to jest, gdy wspina się z osobą, którą się kocha, co wcale nie jest takie proste. Człowiek się bardzo boi wtedy o partnera. W „Two on K2” na pewno pokazałem kawałek ich górskiego życia. Dla Gerlinde Kaltenbrunner był to ostatni szczyt ośmiotysięczny do Korony Himalajów i Karakorum, tym samym została drugą kobietą, która skompletowała Koronę, a jednocześnie pierwszą, która zrobiła to bez tlenu.

KLUB MIŁOŚNIKÓW GÓR
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godz. 19.30

Bilet na spotkanie to jedyne 10 zł.
Dzieci, uczniowie i studenci - wstęp wolny!

KLUB MIŁOŚNIKÓW GÓR
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222
www.dkchwalowice.pl

KONTAKT / AUTOR
Adam Bortnowski
redaktor naczelny
Medialord sp. z o.o./Veturo.pl
602236509
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy