Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA
Zapraszamy do Rybnika na Rybnicki Festiwal Podróżników "Karawana" w dniach 1-4 kwietnia 2016 roku. Będzie fotograficznie, z dzikością w sercu, z Masajami, w psim zaprzęgu, rowerem, wśród dzikich zwierząt, w podwodnym zauroczeniu, w Himalajach, na pustyni oraz o ekstremalnym żeglowaniu.
2016-03-07, 19:47

Goście i program festiwalu:

PIĄTEK - 01.04.2016 r.
8.00 - 11.00   Anna Poduszyńska, Elżbieta Wiejaczka - Dzikość serca - warsztaty artystyczne z młodzieżą IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rybniku.

SOBOTA - 02.04.2016 r.
14.00   Elżbieta Wiejaczka - Mieszkałam z Masajami

Anna Poduszyńska - malarka, rysowniczka, pedagog. Ważniejsze cykle malarskie: Żywioły, Barwy ochronne, Córka jeziora. Pomysłodawczyni i współorganizatorka projektu Afryka: Rytmy i rytuały (2009-2010), który obejmował cykl warsztatów artystycznych oraz podsumowującą je wystawę Afryka.

Elżbieta Wiejaczka - liderka wypraw głównie afrykańskich, uwielbia poznawanie nowego, życie w podróży i pisanie. Odpoczywa w Afryce, która jest jej wielką miłością. Przetrwała wyprawę „Afryka 2x2” czyli rowerową podróż poślubną - 7560 km po drogach i bezdrożach Czarnego Lądu (2014/2015). Jechała stopem przez Saharę, pracowała jako wolontariuszka w Kenii, zdobywała góry Afryki (Ras Dashen, Jebel Toubkal, Margheritę, wielokrotnie Kilimandżaro), wspinała się na wydmy w Namibii i przeżyła rafting na Zambezi. Zatrzymuje się na dłużej w jednym miejscu, przygląda ludziom, łamie stereotypy.

PIĄTEK - 01.04.2016 r.
14.00   Bartek Sabela - spotkanie młodzieży rybnickich szkół z podróżnikiem i książką podróżniczą.
18.00   Bartek Sabela - Wszystkie Ziarna Piasku

Bartek Sabela - łodzianin z urodzenia, warszawiak z wykształcenia, zakopiański ceper z wyboru. Zawodowo architekt, a z zamiłowania malarz, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką    „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Współpracuje z czasopismem „Kontynenty”.    Książka ‘Wszystkie ziarna piasku”    to owoc czterech podróży na tereny Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii, największego więzienia świata.

SOBOTA - 02.04.2016 r.
10.00 - 13.00   Arkadiusz Pałasiński - Warsztaty fotografii podróżniczej - techniki postprodukcji

Arkadiusz Pałasiński - artysta fotograf specjalizujący się w fotografii krajobrazowej i podróżniczej. Podróżnik, organizator i prowadzący warsztaty fotografii podróżniczej, krajobrazowej i górskiej. Fascynat fotografii czarno-białej. W poszukiwaniu tematów do swoich projektów, podróżuje po całym świecie. Ulubionym kierunkiem wypraw fotograficznych jest daleka północ - miejsca takie jak Norwegia czy Islandia, gdzie nadal można znaleźć niczym nieskażoną, dziką przyrodę i fotografować w skupieniu, nie będąc otoczonym tłumem fotografów i turystów.

SOBOTA - 02.04.2016 r.
15.20     Piotr Strzeżysz - Rowerem z Alaski do Patagonii

Piotr Strzeżysz - jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Lubi przestrzeń i wiatr. Choć zdarzało mu się podróżować w towarzystwie, zazwyczaj podróżuje sam, co daje większe poczucie niezależności i szeroko pojętej wolności. Jest autorem kilku książek: „Powidoki”, „Campa w sakwach”, „Makaron w sakwach”, W 2015 roku książka Powidoki zdobyła nagrodę "Bursztynowego Motyla" w Konkursie im. Arkadego Fiedlera oraz nagrodę Magellana w kategorii najlepsza książka podróżnicza.

SOBOTA - 02.04.2016 r.
16.40     Krzysztof Nowakowski - Psim zaprzęgiem przez życie

Krzysztof Nowakowski - marzyciel, sportowiec, maszer, adventurer. Mąż i ojciec. Razem z żoną Darią od niemal siedemnastu lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem, organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. W roku 2010 dwa psio-ludzkie zespoły prowadzone przez Darię i Krzysztofa objechały dookoła największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym, Inarijarvi. Trzysta kilometrów pokonali w trzy dni. To był początek ich zmagań z Daleką Północą, o których opowiada książka Krzysztofa pt. „23 kilometr” - publikacja jedyna w swoim rodzaju. Jeszcze żaden Polak, czy Polka nie opisała swojego codziennego i podróżniczego życia przemierzanego psim zaprzęgiem, wypełnionego pasją i miłością do natury i zwierząt.

SOBOTA - 02.04.2016 r.
18.00     Piotr Kuźniar - Selma - Antarktyda - Morze Rossa

Piotr Kuźniar - żegluje od 1978 roku, kapitan jachtowy od 1990. Płetwonurek, przyrodnik, entuzjasta rejsów polarnych. Urzekła go przyroda Arktyki i Antarktyki. Prowadził wyprawy żeglarskie po Morzu Arktycznym, Grenlandzkim, Barentsa, Norweskim, Bellinghausena, Oceanie Lodowatym. Żeglarz Roku 2015 Magazynu "Wiatr". Selma - Antarktyda - Morze Rossa. Spełnienie naszych marzeń było efektem wieloletnich przygotowań i treningów. Dotarliśmy do antarktycznej Zatoki Wielorybów. Żeglowaliśmy wzdłuż bariery lodowej w sztormowym lodowatym wietrze. Zajrzeliśmy w głąb krateru czynnego wulkanu. Odwiedziliśmy chatę sir Ernesta Shackletona, którego antarktyczne rejsy sprzed 100 lat są dla nas inspiracją. Dwie doby sztormowaliśmy w cieniu góry lodowej.  Dotarliśmy też do Wyspy Piotra I. No i był jeszcze Horn i to dwukrotnie.

NIEDZIELA - 03.04.2016 r.
14.00     Małgorzata Zdziechowska - Gośka wśród dzikich zwierząt

Małgorzata Zdziechowska - dziennikarka, podróżniczka, blogerka. Od wielu lat z miłości do zwierząt i chęci pomocy im, przemierza świat, aby pracować jako wolontariuszka w sierocińcach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla dzikich zwierząt. Odwiedziła m.in. Australię, Boliwię, Brazylię, RPA, Chiny, gdzie pracowała z ponad 60 rodzajami ssaków od wielkich kotów (lamparty, gepardy, jaguary, pumy), przez małpy (czepiaki czarne, kapucynki, wyjce), niedźwiedzie andyjskie, pandy, koale, tapiry, lisoszakale, pakaranę, kapibary, mrówkojady, nosorożca, żyrafę, miodożery, karakale, kangury czy wilki. Zajmowała się m.in. sierotkami, zwierzętami chorymi i byłymi maskotkami. Nazywana jest polską doktor Dolittle.

NIEDZIELA - 03.04.2016 r.
15.20     Bartosz Stróżyński - AntArktyka. Podwodne Zauroczenie

Bartosz Stróżyński - pochodzi z Wołowa, na stałe osiadł w Poznaniu. Z wykształcenia finansista, z zamiłowania fotograf podwodny, fotograf przyrody, kompozytor, autor tekstów, producent klipów muzycznych oraz projektów multimedialnych. Autor książki pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie” wydanej przez National Geographic w 2014 r.  "Kiedy jechałem tam pierwszy raz, nie wiedziałem, czego się spodziewać. Ale kiedy zobaczyłem to miejsce, uświadomiłem sobie, że jest to coś na całe życie. Obsługiwanie sprzętu fotograficznego w grubych rękawicach i praca w lodowatej wodzie - to nie jest łatwe, dlatego też niewiele osób zajmuje się tą dziedziną. Przyznaję jednak, że mimo wszelkich trudności wciąż wracam na obszary okołobiegunowe, które niezmiennie oczarowują mnie swym pięknem. W tych miejscach jest coś niesamowitego, jest jakaś moc i magia. Zapraszam do wybrania się w wyjątkową podróż fotograficzną w najdalsze i najzimniejsze wody naszego globu. Dalej i zimniej już się nie da…"

NIEDZIELA - 03.04.2016 r.
16.40     Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski - Wielki Szlak Himalajski

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski - Asia - urodziła się i wychowała w Cieszynie - od zawsze miała pokój z widokiem na Równicę i Czantorię w Beskidzie Śląskim. Wędrówka po górach to dla niej najpiękniejsza forma wyciszenia, kontemplacji i bycia sam na sam ze swoimi myślami. Nie interesuje ją sportowe zaliczanie szczytów, radość i siłę czerpię z samej obecności w górach. W 2013 r. wraz z mężem Bartkiem przeszła Chadar - lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. Bartek - nomada, podróżnik, przewodnik górski. Poszukiwacz sprzeczności, zakrzywień czasoprzestrzeni, absurdu i awanturniczych przygód. Niestrudzony odkrywca dzikich i niezabetonowanych miejsc na Ziemi. Zafascynowany Azją. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje, ale zdecydowanie na własnych nogach czuje się najlepiej. W 2007 r. pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Plus Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km na różne sposoby nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. W 2013 roku wraz z żoną Asią przeszedł Chadar - lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach.

NIEDZIELA - 03.04.2016 r.
18.00     Leszek Cichy - Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro

PONIEDZIAŁEK - 04.04.2016 r.
11.00     Leszek Cichy - Góry Wysokie - spotkanie z młodzieżą Dwujęzycznego Społecznego Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku.

Leszek Cichy - urodzony w 1951 roku w Pruszkowie polski taternik, alpinista, legendarna postać polskiego himalaizmu. Uczestnik wielu wypraw w Tatry, Alpy, Himalaje i Karakorum. W 1975 r. wziął udział w głośnej wyprawie na Gasherbrumy organizowanej przez Wandę Rutkiewicz, podczas której wraz z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim dokonali pierwszego polskiego wejścia na ośmiotysięcznik - Gasherbrum II (8035m). W 1976 r. uczestniczył w wyprawie na K2 (wspinając się nową drogą, osiągnął wysokość 8230 m). W 1978 r. brał także udział w ekspedycji na Makalu (8463m), pod kierownictwem Janusza Kurczaba. 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (8848 m) - ustanawiając światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym. Od tej pory zaliczany jest do grona tzw. Lodowych Wojowników. W 1984 r. brał udział w wyprawie na Kanczendzongę Zachodnią (Yalung Kang, 8505m), później rezygnuje z dalszych podbojów ośmiotysięczników, ale nie z górskiej wspinaczki. Jest pierwszym Polakiem, który w latach 1980-1999 skompletował tzw. "Koronę Ziemi" - najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. W ramach tego projektu w 1989 r. dokonał pierwszego polskiego wejścia Filarem Cassina na Mount McKinley. Z wykształcenia inżynier geodeta. Od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, a po 1989 finansista i przedsiębiorca. Jest współautorem książki "Rozmowy o Evereście" (1982, 1987). W latach 1995-1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. Obecnie realizuje swoje pasje poprzez organizowanie wypraw o charakterze trekkingowym w różne zakątki świata, od Maroka czy Islandii, aż po Kilimandżaro oraz najwyższe szczyty Arktyki.
Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro. Moje pierwsze słowa brzmiały: „Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?“ Potem razem krzyknęliśmy do słuchawki: „Na szczycie Everestu!“ Cieszyliśmy się, że odnieśliśmy sukces. Byliśmy tam w imieniu wszystkich uczestników. Każdy dał z siebie tyle, ile mógł. Na wierzchołku spędziliśmy 40 minut, pozostawiliśmy m.in. różaniec.  Everest zmodyfikował moją mentalność. Świadomość, że zimą byliśmy na szczycie jako pierwsi, pomaga mi żyć. Jest też pokora wobec tego, że to właśnie nam się udało. Była to moja jedyna wyprawa, na której czułem, że jesteśmy zespołem. Po zejściu z góry wszyscy koledzy wyszli nam na przeciw, rzucali się na szyję, gratulowali. Film „Gdyby to nie był Everest“ pokazywałem setki razy w szkołach, firmach i za każdym razem robił i robi niesamowite wrażenie. Zawsze czuję po nim szacunek do ludzi.

PONIEDZIAŁEK - 04.04.2016 r.
13.00     Centrum Wspinania CECHOWNIA w Rybniku - wewnątrzszkolne zawody wspinaczkowe.
Wystawa fotografii: Arkadiusz Pałasiński - „W poszukiwaniu ciszy”.
Kiermasze: sprzętu rowerowego, sprzętu do nurkowania, rękodzieła etnicznego.
Spotkania z książką podróżniczą. Bufet wegetariański i degustacja herbaty.

Organizatorem Karawany jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach.
Współorganizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Korzenie.pl,   Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku, Dwujęzyczne Społeczne Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku, IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rybniku, Centrum Wspinania Cechownia, Stowarzyszenie Podróżnicze Enjoy Life i Agencja Extreme.
Sponsorami Karawany są: Hotel Politański, Szkoła Nurkowania, Centrum Rowerowe NordBike.
Spotkania z książką podróżniczą: Wydawnictwo Bezdroża i Księgarnia Orbita.
Rękodzieło etniczne: ZARI Galeria Orientalna, Moringa-art Rękodzieło afrykańskie i Etno Chata Topolej.
Bufet wegetariański: Bar Wegetariański Masala.
Degustacja herbaty: Hyleys Polska.    

Karnet na cały festiwal - 35 zł. Karnet na sobotę i niedzielę - 30 zł.
Bilet na sobotę lub niedzielę - 20 zł. Spotkanie w piątek - 10 zł.
Rezerwacja i sprzedaż - Kasa DK Chwałowice - tel. 32 4216222 w.39.
Bezpłatne Warsztaty Fotografii Podróżniczej - zapisy: sztukafotografii@wp.pl 

informacje dla mediów:

Krzysztof Łapka

Koordynator RFP Karawana

www.dkchwalowice.pl

tel. 513064196

KONTAKT / AUTOR
Adam Bortnowski
redaktor naczelny
Medialord sp. z o.o./Veturo.pl
602236509
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy