Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora
W najbliższą sobotę (16 stycznia) serdecznie zapraszamy do Księgarni | Wystawy, gdzie odbędzie się spotkanie z redaktorkami książki „Konferencja tatrzańska. Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora”, będącej zapisem wykładów zaprezentowanych podczas Konferencji Tatrzańskiej w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, gdzie w grudniu 2014 roku doszło do spotkania międzynarodowej grupy artystów oraz teoretyków sztuki.
2016-01-14, 08:43

Wydarzeniu towarzyszyć będzie program filmowy prezentujący sylwetkę zakopiańskiego artysty Władysława Hasiora, w ramach którego pokazane zostaną następujące filmy:
- „Sam na sam” –  program telewizyjny z udziałem Władysława Hasiora, Andrzeja Osęki i Hanny Kirchner, 1974, 44’40’’
- „Władysław Hasior”, reż. Grzegorz Dubowski, Anna Micińska, 1968, 36’58’’
Uczestnicy spotkania: Julita Dembowska, Kasia Redzisz, Kola Śliwińska.
Prowadzenie: Kamil Kuitkowski

WŁADYSŁAW HASIOR (1928 Nowy Sącz – 1999 Kraków)
Artysta związany z Podhalem. Autor obrazów, rzeźb, obiektów, pomników, a także scenografii. W latach 1947-1952 uczył się w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem Antoniego Kenara. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni Mariana Wnuka). Jako stypendysta Rządu Francuskiego pod koniec lat 50. Studiował w Paryżu u rzeźbiarza Ossipa Zadkine’a. Od 1957 roku wystawiał indywidualnie oraz brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w: Paryżu, Rzymie, Sztokholmie, Oslo, Montevideo, Sao Paulo, Helsinkach, Wiedniu, Wenecji, Kopenhadze, Brukseli, Moskwie. Jego twórczość można osadzić w kontekście współczesnych artyście tendencji artystycznych, takich jak surrealizm, pop art czy land art, ale także rzemiosła i tradycji folklorystycznej. Na prace Hasiora często składały się znalezione, gotowe przedmioty, które artysta kolekcjonował w swoim domu w Zakopanem, mieście, z którym był związany przez większość swojego życia. W latach 80. Otrzymał tam przestrzeń na autorską galerię, w „leżakowni" dawnego Sanatorium Warszawianka. Budynek, który obecnie należy do Muzeum Tatrzańskiego, stał się pracownią artysty, miejscem wystaw, wydarzeń i spotkań o sztuce.

 Spotkanie wokół książki wydanej przez Muzeum Tatrzańskie we współpracy ze Stowarzyszeniem Volans
16 stycznia (sobota), godz.  18:00
Księgarnia | Wystawa
FUNDACJA RAZEM PAMOJA
Kraków, Józefińska 9

Olga Hadowska
Muzeum Tatrzańskie
im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
ul. Krupówki 10, 34-500 Zakopane
tel.: 48 18 20 152 05
www.muzeumtatrzanskie.pl

KONTAKT / AUTOR
Adam Bortnowski
redaktor naczelny
Medialord sp. z o.o./Veturo.pl
602236509
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.