Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza 20 stycznia (środa) o godz. 17.00 na otwarcie wystawy zatytułowanej „Wielobarwna kraina. Dolny Śląsk na dawnych pocztówkach”. Zapraszamy miłośników kart pocztowych oraz wszystkich zainteresowanych. Podczas wernisażu – wstęp wolny.
2016-01-09, 13:50

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza 20 stycznia (środa) o godz. 17.00 na otwarcie wystawy zatytułowanej „Wielobarwna kraina. Dolny Śląsk na dawnych pocztówkach”. Na tę niecodzienną ekspozycję składa się  kolekcja obejmująca ponad pół tysiąca kart pocztowych z lat 1893-1945 pochodząca ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz nieczęsto udostępniane zabytki związane z dawną pocztą, których depozytariuszem jest Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. A są to: stare skrzynki na listy, tablice cesarskich urzędów pocztowych, przedwojenny automat do kupowania znaczków, frankownica, stelaż pocztyliona ze Śnieżki do transportu korespondencji, przybory do pisania listów, dawne wagi do ważenia przesyłek oraz akcesoria mundurowe dawnej poczty z przełomu XIX i XX w.

Pocztówka była formą pamiątki i reklamy, która służyła do przesyłania konkretnych informacji, pozdrowień lub życzeń do osoby bliskiej – przyjaciołom lub rodzinie, ale także informowania o codziennych sprawach czy załatwiania spraw urzędowych. Była sposobem dokumentacji podróży lub wyprawy. Moda na wysyłanie i zbieranie ilustrowanych kartek pocztowych pojawiła się w Europie w ostatniej dekadzie XIX wieku, trwała do 1918 roku, kiedy następujący po I wojnie światowej kryzys doprowadził do zmniejszenia ich sprzedaży. Obecnie kartki pocztowe oraz zdjęcia z widokami są doskonałym przykładem dokumentacji obrazów minionych epok. Stanowią jedyne w swoim rodzaju źródło ikonograficzne dla badaczy dziejów miasta czy regionu. Na kartach pocztowych zachowały są dla potomnych oblicza miast i miasteczek, ciekawych i nie zawsze odwiedzanych miejsc, architektury oraz wydarzeń.

Kurator wystawy: dr Izabela Korniluk,
Termin wystawy: 20 I – 3 III 2016

Alicja Błażyńska
rzecznik prasowy MZL
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra

KONTAKT / AUTOR
Adam Bortnowski
redaktor naczelny
Medialord sp. z o.o./Veturo.pl
602236509
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy